Biomasa, životné prostredie a tvrdé fakty: V roku 2018 dosiahla celková spotreba drevnej biomasy hodnotu 2,93 mil. ton. V nasledujúcom roku 2019 celková ročná spotreba drevnej biomasa hodnotu 2,89 mil. ton. V porovnaní s rokom 2018 došlo k jej poklesu o 120 tis. ton. Ale naši páni LESNÍCI sa nás snažia presvedčiť, že produkcia štiepky je nedostatočná!
Aj novučičký predložený Národný lesnícky program Slovenskej republiky pre roky 2021 – 2030 hovorí, že naši páni LESNÍCI majú vízii v lepšiu budúcnosť a vidia riešenie NEDOSTATKU produkcie palivovej drevnej biomasy, a to v zalesňovaní neobhospodarovaných POĽNOHOSPODÁRSKYCH POZEMKOV. Zjavne sú stotožnení aj s faktom hovoriť je striebro ale mlčať je zlato, pretože podľa predloženej správa o lesnom hospodárstve, ktorú aj tak verejnosť nebude čítať, až 50 % využiteľného potenciálu drevnej hmoty leží ladom skladom na lesných pozemkoch, teda OSTÁVA NEVYUŽITÝ. A keďže v období rokov 2021 až 2030 nový Národný lesnícky program SR počíta s ročným plánom ťažby dreva v objeme až 9 mil. kubíkov vyťaženej hmoty, z čoho objem haluziny, tenšiny, kôry, teda potencionálnej biomasy činí až 11 mil. ton a spotrebuje sa len necelých 3 mil. ton, potom zanechanej a nevyužitej drevnej hmoty v poraste ostáva nielenže 50% ale až 2/3 celkového objemu. Akéže to veľké plytvanie v našom malom Slovenskom . V porovnaní s priemernou cenou 55 Eur/ za každú tona nevyužitej štiepky, by naši páni LESNÍCI boli schopný zinkasovať taký pekný balík peňazí, žeby mohli na tých, podľa ich slov, nevyužitých poľnohospodárskych pozemkov krásne zafinancovať realizáciu oddychových a rekreačných miest hodných k užívaniu pre nás „širokú verejnosť“. V globále pre nás predstava z kategórie science fiction, pre našich pánov LESNÍKOV priam nočná mora z Elm Street. Novým mottom našich pánov LESNÍKOV sa teda stáva“ Sadiť treba; už žiadnu figu borovú, ale chlieb drevený!“
Ale ak si náš pán minister životného prostredia myslí, že už toto mizerné obhospodarovanie našich lesov prináša ekologickejšie a zelenšie Slovensko, tak potom v prípade docielenia maximálneho využitia nášho lesného potenciálu v oblasti produkcie biomasy sa môžeme stať nie len malým, zeleným a prosperujúcim Švajčiarskom ale rovno silným svetovým lídrom s najzelenšou budúcnosťou na celom svete, a to by bolo už veru závidenia hodným úspechom. Slovami francúzskeho filozofa Alaina “ Keby lokomotívy riadili tak ako štát, rušňovodičovi by sedela na kolenách nejaká žena“